Krakowiak - Tańce polskie

Krakowiak

2009-08-04 12:50:49
Pochodzenie

Krakowiak to polski taniec ludowy wywodzący się z okolic Krakowa, obecnie zaliczany do tańców narodowych. Jego nazwa pochodzi z XVIII wieku. Początkowo krakowiaka tańczono wyłącznie na wsiach, z czasem jednak taniec ten dotarł na salony i stał się modny w całej Polsce. Z czasem zyskał popularność nawet w muzyce symfonicznej i scenicznej. Towarzyska wersja tańca znacznie różni się od ludowej.

Charakter tańca

Krakowiak to taniec szybki i wesoły, od tancerzy wymagający skoczności, zgrabności i wdzięku. W wersji towarzyskiej tańczy się go parami, podczas kiedy tradycyjna wersja ludowa ma charakter zabawy zespołowej. Ważną częścią tańca są kolorowe stroje krakowskie, dodające mu świetności. W muzyce ludowej krakowiak zwykle rozpoczyna się przyśpiewką.

Postawa

Postawa powinna być naturalnie wyprostowana, a mięśnie rozluźnione. Partner obejmuje partnerkę prawym ramieniem. Połączone ręce unosi się na wysokość głowy partnerki.

Krok podstawowy (zasadniczy w miejscu, partner)

1.    Lewa noga w bok, mały krok
2.    Dostawić prawą nogę do lewej
3.    Akcentowany krok lewą nogą w miejscu
4.    Akcentowany krok prawą nogą w miejscu
5.    Akcentowany krok lewą nogą w miejscu

6.    Prawa noga w bok, mały krok
7.    Dostawiamy lewą nogę do prawej
8.    Akcentowany krok prawą nogą w miejscu
9.    Akcentowany krok lewą nogą w miejscu
10.  Akcentowany krok prawą nogą w miejscu

Figury

Krok zasadniczy w obrotach, krok zasadniczy w kwadracie, obroty tancerki, cwały w przód i w tył zmienne, cwały w bok, krok z doskokiem, krok obrotowy, przytupnięcia
 
Zobacz film:
 
 
 
 
Słowa kluczowe: krakowiak taniec mp3 kroki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Krakowiak
Krakowiak

Początkowo krakowiaka tańczono wyłącznie na wsiach, z czasem jednak taniec ten dotarł na salony i stał się modny w całej Polsce.

Polecamy
Ostatnio dodane
Krakowiak
Krakowiak

Początkowo krakowiaka tańczono wyłącznie na wsiach, z czasem jednak taniec ten dotarł na salony i stał się modny w całej Polsce.

Akademia Tańca Esens