Polonez - Tańce polskie

Polonez

2009-08-04 11:59:49
Pochodzenie

Polonez jest polskim tańcem narodowym, którego forma kształtowała się przez wieki. Podobnie jak inne tańce ludowe był on początkowo tanecznym odbiciem ówczesnego życia i panujących zwyczajów – podkreślał układ społeczny, odzwierciedlając panującą w danej grupie hierarchię.  Początkowo tańczony był wyłącznie przez mężczyzn, ale w miarę kształtowania się roli kobiet w społeczeństwie, zaczęły one brać udział w tańcu. Z czasem polonez ludowy przeobraził się w taniec towarzyski i przybrał charakter reprezentacyjnego pochodu uczestników balu.

Charakter tańca

Polonez jest tańcem zespołowym. By wyglądał dobrze i miał odpowiedni przebieg, powinien być prowadzony przez doświadczonego wodzireja. Polonez ma charakter uroczystego pochodu, w którym wyraża się godność i narodowa duma Polaków. Nie powinien być jednak przesadnie sztuczny, jak tańce dworskie. Zachowanie mężczyzn powinna cechować rycerskość, a kobiety powinny nosić się dumnie.

Postawa

Pary taneczne ustawiają się jedna za drugą, tancerz po lewej stronie partnerki. Oboje zwracają się przodem w kierunku tańca. Sylwetki powinni być wyprostowane, głowy uniesione. Tancerz podaje partnerce prawą dłoń, a ta kładzie na nią swoją lewą. Połączone ręce wysuwa się lekko do przodu.

Krok podstawowy

W polonezie istnieje tylko jeden krok zasadniczy i przypomina on krok spacerowy. Dlatego nogi stawiamy w sposób naturalny. Dwa pierwsze kroki tańczymy, wysuwając nogę do przodu. Przy kroku trzecim natomiast zginamy łagodnie kolano nogi postawionej i opadamy nieco w dół. Kroki poloneza są posuwiste, a zgięcia i prostowania kolan powinny być wykonywane łagodnie i harmonijnie.

Figury

Najczęściej spotykane figury, które mogą być wykonywane bez wcześniejszego przygotowania to: para za parą, pochód czwórkami, pochód ósemkami, most, wężowa, ślimak, labirynt.
 
Zobacz poloneza z końcowej sceny filmu "Pan Tadeusz"
 
 
 
 
Słowa kluczowe: polonez taniec muzyka ogiński, ogińskiego, ludowy, narodowy, kroki, studniówka, nauka, figury, kurs
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • krok podstawowy [0]
  Aga
  2015-10-22 17:40:39
  Kompletna bzdura odnośnie kroku podstawowego
 • czy ktoś pisał "z głowy" czy takie kiepskie ma żródła ? [0]
  żaba
  2009-11-19 22:03:12
  Zgodzę się co do tego, że Polonez wyraża godność i dumę - co do tego nie ma wątpliwości, ale to co autor zawarł w opisie kroku podstawowego jest wierutną bzdurą - apeluję - zanim coś napiszesz sprawdź w wiarygodnych źródłach! Jak można wypisywać tak beznadziejnie głupie rzeczy? Student też człowiek i ma prawo do wiarygodnych informacji....
Zobacz także
Polonez
Polonez

Polonez ma charakter uroczystego pochodu, w którym wyraża się godność i narodowa duma Polaków.

Ostatnio dodane
Polonez
Polonez

Polonez ma charakter uroczystego pochodu, w którym wyraża się godność i narodowa duma Polaków.

Akademia Tańca Esens
Popularne
Dwa na jeden (2 na 1)
Dwa na jeden (2 na 1)

Dwa na jeden (2 na 1), nazywany też discofoxem, to bardzo proste i jednocześnie uniwersalne kroki taneczne, które pozwalają czuć się swobodnie na wszystkich imprezach.

Zumba - co to takiego? (video)
Zumba - co to takiego? (video)

ZUMBA to mix gorących latynoskich tańców z fitnessem.

Mazur
Mazur

Największą rolę mazur odegrał w czasie rozbiorów, kiedy stał się – obok poloneza – symbolem polskości.