Rumba - Tańce latynoamerykańskie

Rumba

2009-08-03 10:34:59

Historia
 
Rumba, podobnie jak inne tańce Ameryki Łacińskiej, powstała pod wpływem rytmów pierwszych niewolników afrykańskich. Początkowo rozwijała się głównie na Kubie, w swojej odmianie ludowej, i była tańcem bardzo erotycznym, przepełnionym gwałtownymi i wijącymi się ruchami bioder i całego ciała. Na Kubie tańczy się też liczne odmiany rumby towarzyskiej, różniące się głównie tempem).

W Europie rumba pojawiła się pod koniec lat 20. XX wieku. W Paryżu demonstrowała ją wtedy grupa kubańskich tancerzy. Początkowo taniec nie podobał się, był uważany za zbyt egzotyczny. Szybko spodobał się natomiast w Stanach Zjednoczonych.

Rozwój rumby towarzyskiej wiąże się z postacią słynnego londyńskiego nauczyciela tańca Pierre Laffite’a.  W latach 30. i 40. doszło do sporów o ustanowienie jednego sposobu tańczenia rumby, która doczekała się ówcześnie kilku odmian (europejskiej, amerykańskiej, kubańskiej). Ostatecznie za obowiązującą na turniejach uznano rumbę kubańską. Mniej wprawni tancerze tańczą uproszczoną odmianę kroków – tzw. Rumbę square.

Krok podstawowy (partner)

1.    Obciążyć prawą nogę.
2.    Lewa noga w przód
3.    Powrót na prawą nogę
4.    Lewa noga w bok

5.    Obciążyć lewą nogę
6.    Prawa noga w tył
7.    Powrót na lewą nogę
8.    Prawa noga w bok

Charakter tańca

Rumba nazywana jest tańcem miłości, to taniec całego ciała. Jego charakterystyczną cechą jest boczny, zmysłowy ruch bioder. W rumbie dominuje partnerka, która powinna być kusząca, uwodzić tancerza. Partner natomiast powinien ją prezentować,  ale tak naprawdę samodzielnie prowadzić.

Technika

Kroki w rumbie stawiane są na całe stopy, tańczy się cały czas na tym samym poziomie, bez dodatkowych unoszeń i opadań, za to z charakterystycznym ruchem bioder. Rumba jest tańcem statycznym tańczonym praktycznie w miejscu.

Postawa

Postawa tancerzy powinna być wyprostowana, głowy uniesione do góry, ciężar ciała spoczywa na całych stopach.

Figury


Najważniejsze figury w rumbie to: obroty, New York, hand to hand, spot turn i inne.

Tempo

28-32 taktów na minutę

Takt


4/4

Zobacz film:

 

 
 

 

 

 

Słowa kluczowe: rumba taniec kroki muzyka mp3 kroki podstawowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Rumba
Rumba

Rumba nazywana jest tańcem miłości, to taniec całego ciała. Jego charakterystyczną cechą jest boczny, zmysłowy ruch bioder.

Polecamy
Ostatnio dodane
Rumba
Rumba

Rumba nazywana jest tańcem miłości, to taniec całego ciała. Jego charakterystyczną cechą jest boczny, zmysłowy ruch bioder.

Akademia Tańca Esens
Popularne
Dwa na jeden (2 na 1)
Dwa na jeden (2 na 1)

Dwa na jeden (2 na 1), nazywany też discofoxem, to bardzo proste i jednocześnie uniwersalne kroki taneczne, które pozwalają czuć się swobodnie na wszystkich imprezach.

Zumba - co to takiego? (video)
Zumba - co to takiego? (video)

ZUMBA to mix gorących latynoskich tańców z fitnessem.

Mazur
Mazur

Największą rolę mazur odegrał w czasie rozbiorów, kiedy stał się – obok poloneza – symbolem polskości.