Salsa - informacje ogólne - Salsa

Salsa - informacje ogólne

2009-09-23 08:14:21
 Historia

Salsa kształtowała się od lat 40. XX wieku i jest mieszkanką rytmów kubańskich i karaibskich z muzyką jazzową i rozrywkową. Nikt dokładnie nie wie, kiedy i dlaczego zaczęto nazywać wiele różnych gatunków muzyki i tańca kubańskiego „salsą”. Dla niektórych wykonawców ta nazwa, oznaczająca po hiszpańsku „sos”, była obraźliwa. Bez względu jednak na to, taniec szybko stał się popularny, a kiedy dotarł do USA, zachwycono się nim i zaczęto odważnie eksperymentować zarówno jeśli chodzi o muzykę, jak i o kroki.

Szybko okazało się, że porównanie do pikantnego, aromatycznego sosu doskonale oddaje charakter nowego tańca. Salsa jest bowiem tańcem eklektycznym, swobodnie łączy różne style taneczne,  rytmy i dźwięki, jest pełna ekspresji, energii i wyzwala pozytywne emocje.

Fenomen salsy tkwi w jej różnorodności i dostosowywaniu się do panującej mody. W latach 70., gdy grano utwory o bardzo szybkim tempie i licznych improwizacjach, powstał styl „salsa caliente”. W latach 80. ulubiona, spokojna muzyka doprowadziła do powstania odmiany „salsa romantica”. Dziś salsa jest modna na całym świecie, a najczęściej tańczy się jej odmianę kubańską albo tę nazywaną New York.
 
Style salsy

Salsa ma kilka najpopularniejszych odmian, które różnią się od siebie krokiem podstawowym, rytmicznym umiejscowieniem kroków, geometrią tańca a także sposobem prowadzenia partnerki i obecnością elementów solowych. Najczęściej tańczone style to Cubana , New York i Los Angeles. Czasem do osobnego stylu zalicza się również tańczoną w rytmach kubańskich, w grupie, ruedę .

Charakter tańca

Salsa to taniec dla każdego, ponieważ łatwo nauczyć się jej podstaw, a potem stopniowo doskonalić umiejętności. Salsa pasuje do prawie każdej muzyki, a więc jest bardzo praktyczna. Przy tym to taniec, który wyzwala pozytywną energię, bardzo swobodny, rytmiczny, energiczny, integracyjny. Można go tańczyć zarówno w parach jak i solo. Salsa pozwala na improwizację – nawet tańczona w parze, a przede wszystkim jest pełna humoru i pozwala dobrze się bawić.

Postawa i technika


Salsę tańczy się zarówno w trzymaniu zamkniętym, jak i otwartym. Postawa partnerów powinna być swobodna, plecy powinny być wyprostowane, a nogi - lekko ugięte w kolanach.

Figury

Najwięcej figur występuje w salsie kubańskiej, są to m.in. arriba, abajo, giro, al centro, chica, chico, dame, vacilala, vacilala pa’arriba, enchufla, enchufla doble, policia, beso, sombrero, sombrero complicado

Tempo

52 - 64 takty na minutę

Takt

Zasadniczo 2/4
 
 
Słowa kluczowe: salsa kroki muzyka nauki taniec towarzyski taniec latynoamerykański szkoła salsy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Salsa - informacje ogólne
Salsa - informacje ogólne

Salsa jest tańcem eklektycznym, swobodnie łączy różne style taneczne, rytmy i dźwięki, jest pełna ekspresji, energii i wyzwala pozytywne emocje.

Ostatnio dodane
Salsa - informacje ogólne
Salsa - informacje ogólne

Salsa jest tańcem eklektycznym, swobodnie łączy różne style taneczne, rytmy i dźwięki, jest pełna ekspresji, energii i wyzwala pozytywne emocje.

Akademia Tańca Esens
Popularne
Dwa na jeden (2 na 1)
Dwa na jeden (2 na 1)

Dwa na jeden (2 na 1), nazywany też discofoxem, to bardzo proste i jednocześnie uniwersalne kroki taneczne, które pozwalają czuć się swobodnie na wszystkich imprezach.

Zumba - co to takiego? (video)
Zumba - co to takiego? (video)

ZUMBA to mix gorących latynoskich tańców z fitnessem.

Mazur
Mazur

Największą rolę mazur odegrał w czasie rozbiorów, kiedy stał się – obok poloneza – symbolem polskości.