Aktualności - Taniec

Świadomość ciała - wykład online z Iwoną Olszowską [WIDEO]

2020-08-20 14:44:39

W ramach „Przewodnika taniec” zapraszamy na niekonwencjonalny wykład online z Iwoną Olszowską wśród traw, który nagrywano z krakowskiego Kopca Kraka. Choreografka i performerka robi wprowadzenie do zagadnienia pracy ciała i umysłu, która sama w sobie jest przygotowaniem anatomicznego ciała do spójności, wyrazistości, ekspresji, znalezienia osobowości więc może stanowić w szeroko rozumianym tańcu punkt wyjścia do treningu tancerza. Pozwala znaleźć zastosowanie w procesie twórczym i przy tworzeniu choreografii, ale także w improwizacji, bowiem rozwija umiejętności performera w kontekście pracy z zestrajaniem, zmianą, reagowaniem.

Wykłady o tańcu: Iwona Olszowska W wykładzie zostaje omówiona metodologia i sposobach uczenia BMC, poruszone zostaną wątki somatyzacji i ucieleśnienia oraz możliwości wykorzystania BMC do pobudzania wrażliwości poprzez wnikanie w systemy ciała, wzorce, zmysły i odruchy czy embriologię.

Metodę Body Mind Centering stworzyła Bonnie Bainbridge Cohen. (Tu znajdziecie więcej informacji o metodzie i jej autorce: www.bodymindcentering.com/about/bonnie-bainbridge-cohen/).

Iwona Olszowska jest certyfikowaną edukatorką metody Somatic Movement Educator w oparciu o Body Mind Centering.

Jej pierwsze spotkanie z tą metodą miało miejsce wiele lat temu, w Bytomiu podczas Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego uczęszczała na zajęcia prowadzone przez Wendella Beaversa w oparciu o Body Mind Centering. Już wtedy uległa zauroczeniu tym sposobem odczuwania i poruszania ciała.

W tym czasie szkolenie w systemie Somatic Movement Edcuator można było tylko zrealizować w USA. Na szczęście z czasem metoda została spopularyzowana i aktualnie można odbyć szkolenie w tym zakresie także w Europie.

Natomiast Iwona Olszowska wykorzystuje Body Mind Centering także w swojej praktyce artystycznej, co można zauważyć choćby w spektaklu "Natura Ruchu Święta Geometria". Body Mind Centering wydaje się być metodą łączącą wszystkie aspekty, które od początku zajmowały ją w tańcu: organiczność działań tancerzy, świadome połączenie anatomii, emocji i ruchu człowieka.

Jej droga artystyczna jest różnorodna, ale można wskazać etap, kiedy tworzyła w oparciu o pracę procesową, czego przykładem jest performance "Bones Mind Moving - Moving Bones Mind" z wykorzystaniem metody BMC i anatomii kości. Performance uwzględniał również wprowadzenie widza w stan „mind” pozwalający mu na bardziej somatyczny odbiór. Podczas pracy nad spektaklami istotną częścią stanowią tzw. somatyczne rozgrzewki, które dają potencjał dla szukania ruchu, a potem istoty konkretnych scen.

Z kolei performance przygotowany przez Olszowską dla Tedex Kraków - "TEDex Concert for Organs" powstał jako performatywna reprezentacja i ucieleśniony sposób wykorzystania BMC w tańcu. Część prezentacji dla Tedex stanowi fragment jej wcześniejszego spektaklu Koncert na Organy. Polecamy do obejrzenia: http://tedxkrakow.com/archive/en/videos/226-a-concert-for-organs.html

„Przewodnik taniec” proponuje subiektywne oprowadzanie po nowych i znanych przejawach tańca współczesnego, performansu i nowej choreografii. Ta współczesna platforma jest kształtowana przez pryzmat kuratorskich fascynacji i poszukiwań.

Platformę Przewodnik taniec kreuje duet kuratorski, czyli Anna Królica i Adam Kamiński.

Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński

Organizator: Fundacja Performa

Tekst: Anna Królica

Partner: Stowarzyszenie JEST Człowiek

www.fundacjaperforma.com

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci”.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: wykład, nauka tańca, 2020, Fundacja Performa, Body Mind Centering
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Teatr Tańca Zawirowania
Taniec w Narodowym Forum Muzyki - trzy wydarzenia do końca 2020 roku Wrocław

Sprawdźcie, jakie taneczne spektakle będzie można zobaczyć we Wrocławiu!

spotkanie online z Sylwią Hanff
Sylwia Hanff w rozmowie o polskim butoh [Wywiad wideo]

W ramach "Przewodnika taniec" prezentujemy na spotkanie online z Sylwią Hanff, dyrektorką festiwalu Butohpolis.

wywiad z Anną Piotrowską
Zobacz spotkanie online z Anną Piotrowską [Wywiad wideo]

Tematem jest "Cecha tańca – poszukiwania kulturowe form nabywania tożsamości".

Polecamy
Esens - kursy październik 2018
Sensualna Jesień w Akademii Tańca Esens Wrocław

Akademia Tańca Esens zaprasza na październikowe kursy tańca.

Contakids - improwizacja dla dzieci
Anna Wańtuch w rozmowie "Contakids - improwizacja dla dzieci" [WIDEO]

W ramach "Przewodnika taniec" zapraszamy na spotkanie online z Anną Wańtuch.

Ostatnio dodane
Teatr Tańca Zawirowania
Taniec w Narodowym Forum Muzyki - trzy wydarzenia do końca 2020 roku Wrocław

Sprawdźcie, jakie taneczne spektakle będzie można zobaczyć we Wrocławiu!

spotkanie online z Sylwią Hanff
Sylwia Hanff w rozmowie o polskim butoh [Wywiad wideo]

W ramach "Przewodnika taniec" prezentujemy na spotkanie online z Sylwią Hanff, dyrektorką festiwalu Butohpolis.

Konkurs Ziaja
Akademia Tańca Esens
Popularne
Dwa na jeden (2 na 1)
Dwa na jeden (2 na 1)

Dwa na jeden (2 na 1), nazywany też discofoxem, to bardzo proste i jednocześnie uniwersalne kroki taneczne, które pozwalają czuć się swobodnie na wszystkich imprezach.

Zumba - co to takiego? (video)
Zumba - co to takiego? (video)

ZUMBA to mix gorących latynoskich tańców z fitnessem.

Mazur
Mazur

Największą rolę mazur odegrał w czasie rozbiorów, kiedy stał się – obok poloneza – symbolem polskości.