Tango - Tańce standardowe

Tango

2009-07-30 10:49:15
Historia

Tango wywodzi się z tradycji tańców hiszpańskich - habanery i flamenco , zmieszanej z candombe, którą na grunt Ameryki Południowej zaszczepili afrykańscy niewolnicy.

W swojej prymitywnej wersji tango pojawiło się pod koniec XVIII wieku. Początkowo było uważane za taniec podrzędny - uliczny i wyuzdany. Tańczono je w ubogich lokalach, a zwłaszcza - w domach publicznych. Z czasem jednak jego popularność rosła, zwłaszcza gdy na początku XIX wieku pojawił się najbardziej znany styl tego tańca - tango argentyńskie. Szczególnie popularny był on w Argentynie w okresie rządów Juana Domingo Perona, który faworyzował ten taniec jako narodowy. Z Ameryki Południowej ta odmiana tanga dotarła do Stanów Zjednoczonych, potem do Europy, a najbardziej zadomowiła się w Paryżu.

W okresie międzywojennym protestowano przeciwko erotycznemu zabarwieniu tanga. W prasie pisano, że to taniec nieprzyzwoity, negatywnie wypowiadał się o nim papież, a cesarz niemiecki zabraniał go tańczyć na swoich salonach. Nie dało się już jednak powstrzymać tłumów, które zakochały się w tangu.

Po okresie chwilowego regresu, od lat 80. XX wieku tango przeżywa swój renesans, nie tylko w Argentynie. Upraszcza się style taneczne, tak by opanować kroki mogła jak największa liczba chętnych. Pojawiło się tango alternatywne - tańczone do muzyki, która nie jest klasycznym tangiem.

Odmiany i style tanga

Tango ma wiele odmian, nawet lokalnych (amerykańskie, fińskie, paryskie). Najbardziej znaną i najczęściej wykonywaną  jest tango argentyńskie, które - w przeciwieństwie do innych odmian - nie ulega standaryzacji i opiera się na improwizacji i ciągłym rozwoju. Wariacje dotyczą nie tylko figur, ozdobników czy sposobu trzymania, ale nawet szybkości wykonywania.

Tango argentyńskie już dawno zyskało miano jednego z najpopularniejszych tańców użytkowych. Tańczy się je nawet w klubach, do muzyki nowoczesnej. Najpopularniejsze odmiany tanga to tango de salon (najczęściej spotykane), tango milonguero, tango vals, tango nuevo i tango fusion.

Krok podstawowy (partner)

1. lewa noga do przodu (wolny)
2. prawa noga do przodu mijając lewą (wolny)
3. lewa noga do boku równolegle obok prawej (szybki)
4. prawa do lewej (szybki)
5. lewa noga do tyłu (wolny)
6. prawa noga do tyłu mijając lewą (szybki)
7. lewa noga w bok stawiana równolegle do prawej (szybki)
8. prawa do lewej (wolny)

Charakter tańca

Trzymanie w tangu jest mocne i ma agresywny wygląd, ponieważ taniec ma przypominać kłótnię małżonków. Ma być dramatyczne i  gwałtowne, pełne zmian kierunków i obrotów oraz szybkich ruchów.

Technika

Nogi w tangu stawia się prosto (nie na zewnątrz jak w tańcach klasycznych) i "od obcasa" a nie od palców. Kroki boczne i do tyłu stawiamy na płasko, dostosowując ich długość do przestrzeni tanecznej.  Kroki tanga nie są posuwiste, określa się je terminem staccato. Nie ma unoszenia się, opadania i nachyleń.

Postawa

W tangu argentyńskim para tańczy blisko siebie – ściślej niż w innych tańcach. Tancerka znajduje się po prawej stronie tancerza, prawe biodra partnerów ustawione są naprzeciw. Tancerz obejmuje tancerkę prawym ramieniem nieco głębiej, natomiast lewą rękę ustawia pod kątem ostrym. Tancerka prawą rękę ustawia pionowo, lewą - poziomo. Głowa powinna być skierowana w lewo, a  podbródek lekko uniesiony.

Figury

Najpopularniejsze figury to: salida, cruzada, resolucion, calesita, boleo, gancho, kanapka, kwadrat, ocho, parada, volcada, traspié.

Tempo

31-33 takty na minutę

Takt

2/4 (akcentowane pierwsze i trzecie). Rytm tanga liczony jest następująco: wolny, wolny, szybki, szybki, wolny, szybki, szybki, wolny. Na całość liczenia składają się trzy takty.

Zobacz film:
 
 
Słowa kluczowe: tango, tango argentyńskie, kroki, muzyka, milonga, taniec towarzyski, historia, nauka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • Pomieszanie pojec [0]
  marinero
  2019-06-19 13:15:07
  Podzielam poglad ze autor troche "przeslizgnal sie " po temacie i opublikowal wiele bledow. Komentarze tez sa raczej wskazujace na brak rozroznienia o jakie tango chodzi.Tango argentynskie jest zupelnie inne niz tango tzw turniejowe.To dwa rozne swiaty.Inna muzyka .Jesli turniejowe jest pelne zwrotow i dramatycznych zatrzyman , czyli jest dramatyczne ! to w argentynskim raczej nastroj nostalgi dominuje .W tangu turniejowym taniec to pokaz! .Tango argentynskie tanczy kobieta i mezczyzna i poprzez zlaczenie w objeciu nawiazuja ze soba dialog zmyslow.Niezauwazalnych, ale obecny dla tylko tych dwoch plci.Zreszta tango argentynskie ma wiele odmian ale zawsze jest w nim obecne napiecie jakie wnosi kontakt ciala kobiety i mezczyzny i to nalezy umiec przekazac ruchami tanecznymi.To taniec dla nich dwojga! To tango na klipie filmowym to jest "tango show" ,taniec na pokaz.Taka forma teatralna dla widzow pokazujaca sprawnosc gimnastyczna partnerow :) Jesli chodzi o te akurat pare to oni tu zatanczyli tylko raz ze soba , pieknie ale juz nigdy nie powtorzyli pokazu.Widac nie czuli sie komfortowo ze soba w tancu.I i to chodzi aby w tangu argentynskim lider potrafil wydobyc poprzez wlasciwe prowadzenie to co najpiekniejsze w jego partnerce. Temat rzeka ! ale warto zaznaczyc ze mamy DWA rodzaje tanga ! i umiec je rozroznic!
 • Tango argentyńskie? [0]
  pm
  2012-10-26 16:01:21
  Nie za bardzo wiem, o którym tangu jest ten artykuł: turniejowym czy argentyńskim? Jeżeli o argentyńskim to zawiera sporo błędów. Krok podstawowy, technika i charakter tańca są raczej zaczerpnięte z tanga turniejowego. Film natomiast to rzeczywiście tango argentyńskie, ale takie, które raczej tańczy się tylko na pokazach dla turystów.
Zobacz także
Tango
Tango

Tango powinno być dramatyczne i gwałtowne, pełne zmian kierunków i obrotów oraz szybkich ruchów.

Ostatnio dodane
Tango
Tango

Tango powinno być dramatyczne i gwałtowne, pełne zmian kierunków i obrotów oraz szybkich ruchów.

Akademia Tańca Esens