Magazyn - Taniec

Już za rok studenci. Alfabet studniówkowy

2010-01-07 10:32:16
 Jest styczeń, a więc okres, kiedy odbywają się studniówki. Dla tegorocznych maturzystów przygotowaliśmy zestawienie, które – mamy nadzieje – pozwoli Wam bawić się jeszcze lepiej!

A jak abiturient, czyli osoba, która ukończyła pewien etap edukacji. Maturzyści stają się abiturientami z chwilą uzyskania dyplomu szkoły średniej.
B jak buty. Przede wszystkim muszą być wygodne, żeby można w nich było przetańczyć całą noc. Oprócz tego wymagana jest elegancja, aczkolwiek po północy panie mogę zmienić buty na płaskie albo – co jest częstym widokiem na studniówkach – tańczyć boso.
C jak czerwone majtki – zapewniają powodzenie na maturze. Trzeba je ubrać na studniówkę, a potem na maturę. Pozytywny wynik gwarantowany!
D jak dwa na jeden – jeden z najprostszych tańców, którego warto się nauczyć przed studniówką, bo jest uniwersalny i pasuje do każdej muzyki.
E jak egzamin – już za sto dni (mniej więcej). A w tym roku po raz pierwszy obowiązkowa matematyka!
F jak fryzjer. Według przesądów między studniówką a maturą nie powinno się korzystać z jego usług. Natomiast przed imprezą jest to jak najbardziej wskazane – elegancka fryzura musi być!
G jak garnitur – zazwyczaj kupowany specjalnie na tę okazję, a potem ubierany również na maturę. Dlatego musi być w stonowanym kolorze i elegancki. Co innego krawat i koszula – tutaj można poszaleć!
H jak hit, czyli najpopularniejsze piosenki grane na balach maturalnych. Macarena, „Jesteś szalona i „Biały miś” – pojawiają się zawsze!
I jak inicjatywa. Coraz częściej maturzyści wykazują się nią podczas imprezy studniówkowej. Zamiast tradycyjnego poloneza jest na przykład breakdance, a zamiast zespołu muzycznego – DJ. Dlaczego nie?
J jak „już za rok matura”. Popularna piosenka Czerwonych Gitar, której nie zabraknie na żadnej studniówce, choć oczywiście nikomu nie życzymy poprawki.
K jak kroki, taneczne oczywiście. Oprócz obowiązkowego poloneza, na balach takich jak studniówka tańczy się walca angielskiego i wiedeńskiego oraz inne tańce standardowe, a nawet salsę.
L jak lampka szampana, czyli symboliczny toast za powodzenie na maturze. Choć oficjalnie na tym kończy się, jeśli chodzi o alkohol, to… wszyscy wiedzą jak jest.
M jak matura – słowo,  którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. To z pewnością najważniejszy egzamin w życiu, choć studenci zwykli mawiać, że każdy egzamin na studiach jest trudniejszy od matury.
N jak nauczyciele – grono pedagogiczne tradycyjnie zaprasza się na studniówkę. Nauczyciele bawią się razem ze swoimi uczniami. I nagle okazuje się, że pani od chemii jest świetną tancerką, a pan od matematyki wcale nie taki groźny jak się wydaje na lekcjach.
O jak obciach – po prostu musi się zdarzyć. Oberwana sukienka, oczko w pończosze czy zamoczony w zupie krawat – to pewne jak słońce. Dlatego nie ma co się przejmować i trzeba dalej świetnie się bawić.
P jak polonez. Taniec tradycyjnie otwierający bal studniówkowy. W pierwszej parze tańczy dyrektor szkoły, w następnych – nauczyciele. Zazwyczaj obywa się bez bardziej skomplikowanych figur, ze względu na ogromną ilość tańczących par. Jednak warto się postarać, by nie był to wyłącznie pochód.
R jak rodzice. To oni zazwyczaj najbardziej przejmują się egzaminem. Na początku stycznia musimy wysłuchać wspomnień z ich studniówek. Ci bardziej wytrwali, ku przerażeniu swoich dzieci, oferują swoją pomoc w organizacji balu.
S jak suknia. Od kilku lat nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wybór sukni. Nie musi być ani czarna, ani długa. Dlatego poszukiwania tej jedynej dziewczyny zaczynają kilka miesięcy przed imprezą. Trzeba pamiętać przede wszystkim o jednym – suknia musi być nie tylko piękna, ale też wygodna.
T jak taniec, czyli to, co oprócz zabawy z kolegami, na studniówce jest najważniejsze.
U jak ubiór. Przez ostatnie kilkanaście lat zmieniła się studniówkowa moda. Białe bluzki i czarne spódnice albo spodnie zastąpiły obecnie coraz bardziej wyszukane kreacje, często nie różniące się niczym od tych ubieranych na Sylwestra.
V jak von Humboldt Wilhelm – to jemu zawdzięczamy studniówkę, ponieważ jako pierwszy, w 1812 roku, ustanowił w Polsce egzaminy dojrzałości.
W jak wspomnienia – oby były jak najpiękniejsze!
Z jak zespół, przygrywający do tańca. Trudny wybór, bo od muzyki często zależy dobra zabawa. Dlatego najlepiej wybierać sprawdzonych muzyków.

Udanej studniówki!

Słowa kluczowe: studniówka, 2010, polonez, kreacje, kroki, taniec, sukienki, licealistki, matura, egzamin, liceum
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak hartował nas balet
Jak hartował nas balet

Mało kto wie, że szlify taneczne Natalia Lesz zdobywała w szkołach baletowych. Wokalistka i aktorka jest absolwentką szkoły baletowej w Warszawie.

Polacy królami tańca?
Polacy królami tańca?

Zastanawialiście się kiedyś, skąd nagle w kraju nad Wisłą, wśród Słowian, narodziła się wręcz obsesja na punkcie tańca?

Wywiad z Pinky
Wywiad z Pinky

Pinky to pseudonim artystyczny niemieckiej tancerki dancehallowej Sofii Harrak, która już 15 października wystąpi w roli Jurorki na zawodach tanecznych Antikings Dancehall Queen Contest 2010.

Ostatnio dodane
Jak hartował nas balet
Jak hartował nas balet

Mało kto wie, że szlify taneczne Natalia Lesz zdobywała w szkołach baletowych. Wokalistka i aktorka jest absolwentką szkoły baletowej w Warszawie.

Polacy królami tańca?
Polacy królami tańca?

Zastanawialiście się kiedyś, skąd nagle w kraju nad Wisłą, wśród Słowian, narodziła się wręcz obsesja na punkcie tańca?

Akademia Tańca Esens
Popularne
Dwa na jeden (2 na 1)
Dwa na jeden (2 na 1)

Dwa na jeden (2 na 1), nazywany też discofoxem, to bardzo proste i jednocześnie uniwersalne kroki taneczne, które pozwalają czuć się swobodnie na wszystkich imprezach.

Zumba - co to takiego? (video)
Zumba - co to takiego? (video)

ZUMBA to mix gorących latynoskich tańców z fitnessem.

Mazur
Mazur

Największą rolę mazur odegrał w czasie rozbiorów, kiedy stał się – obok poloneza – symbolem polskości.