Magazyn - Taniec

Najnowsze odkrycia naukowe dotyczące tańca

2010-08-27 15:02:25

Badania czynnościowe mózgu przeprowadzone za pomocą emisyjnej tomografii pozytronowej przez Stewena Browna na osobach wykonujących tango pokazują jak zmienia się przepływ krwi w mózgu i podwyższa aktywność położonych tam neuronów podczas tańczenia - jak widać z przeprowadzonych badań taniec przyczynia się do aktywacji pracy mózgu.

Są też różnice w pracy mózgu w zależności od tego, czy taniec jest wykonywany z muzyką czy bez - zaskakujące wydaje się również, że obszary mózgu były bardziej aktywne podczas tańczenia z muzyką niż w kompletnej ciszy. Również aktywność mózgu okazywała się większa, kiedy oglądając wykonywany taniec, np. podczas pokazu tańca osoba umiała sama wykonać poszczególne ruchy - aktywność mózgu jest większa kiedy obserwator zna obserwowany fragment tańca i kiedy ma możliwość wykonywania go z muzyką. Osiągnięcie mistrzowskiego poziomu tanecznego wymaga więc nie tylko opanowania poszczególnych sekwencji tanecznych w ruchu, ale także umiejętności wyobrażenia sobie poszczególnych ruchów i sposobu ich wykonania w wyobrażni.

Dlaczego ludzie tańczą?

Według współczesnych badań taniec daje takie możliwości naśladowania i przedstawiania, że mógłby być spokojnie poprzednikiem mowy. Dzięki tańcu możemy "opowiadać" całe historie ruchami ciała, lecz także robić to w synchronizacji z innymi ludźmi budując i wzmacniając więzi społeczne.

Skąd pojawia się motywacja do nauki tańca?

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedzi na to pytanie jest badanie zmian jakie zachodzą w naszych głowach, gdy oglądamy program taneczny - neurony lustrzane odzwierciedlają i rozszyfrowują działania obserwowanych tancerzy, automatycznie następuje symulacja umysłowa oglądanych czynności, którą łatwo można wykorzystać, gdy wyobrazimy sobie w tańcu siebie. A nasze wyobrażenie już staje się realnym doświadczeniem - powoduje, że nawet nauczenie się skomplikowanego układu tanecznego wydaje się nam możliwe. A od takiego poczucia dzieli nas już tylko moment do wzbudzenia w sobie odpowiedniej motywacji i zapisanie się na kurs tańca.

Kiedy już zainteresowany nauką tańca przyszły adept sztuki tanecznej zapisuje się na kurs tańca ma możliwość uczenia się kroków nie tylko na planie materialnym, ale także ćwiczenia całych układów tanecznych poprzez wyobrażenie kolejenych sekwencji. Jak pokazały badania Stevena Browna i Lawrence M. Parsons z 2004 r. - jeśli przećwiczymy w umyśle każdy element tańca, to wtedy dużo łatwiej będzie nam opanować kolejne kroki, a następnie całe układy taneczne.
Metoda nauki polegająca na symulacji pozwala więc zaoszczędzić czas i koszty. Dodatkowo dłuższe wykonywanie czynności pozwala na łatwiejsze jej wyobrażenie sobie i przetrenowanie w umyśle - im dłużej tańczymy, tym łatwiej możemy w wyobraźni odtworzyć wyuczone kroki.
Badania przeprowadzone przez Michaela Lacourse w 2004 r. uwidoczniły, że po tygodniu praktyki obszary mózgowe aktywowane podczas wykonywania czynności i podczas jej symulacji umysłowej są do siebie bardziej podobne niż w początkowych fazach uczenia się. Te wszystkie argumenty dają nam odpowiedź dlaczego kursy tańca są tak popularne - jeśli dobrze jesteśmy w stanie odczuć emocje danej osoby, której taniec sprawia ogromną radość i satysfakcję to nie sposób wzbudzić w sobie chęci tańczenia i jej nie pozazdrościć, a za czym idzie nie spróbować samemu.


Artykuł przygotowała Szkoła Tańca FEN, Warszawa, pl. Zbawiciela 2 lok 31
www.szkolatanca-fen.pl

Słowa kluczowe: taniec, tango, praca mózgu, nauka tańca
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak hartował nas balet
Jak hartował nas balet

Mało kto wie, że szlify taneczne Natalia Lesz zdobywała w szkołach baletowych. Wokalistka i aktorka jest absolwentką szkoły baletowej w Warszawie.

Polacy królami tańca?
Polacy królami tańca?

Zastanawialiście się kiedyś, skąd nagle w kraju nad Wisłą, wśród Słowian, narodziła się wręcz obsesja na punkcie tańca?

Wywiad z Pinky
Wywiad z Pinky

Pinky to pseudonim artystyczny niemieckiej tancerki dancehallowej Sofii Harrak, która już 15 października wystąpi w roli Jurorki na zawodach tanecznych Antikings Dancehall Queen Contest 2010.

Ostatnio dodane
Jak hartował nas balet
Jak hartował nas balet

Mało kto wie, że szlify taneczne Natalia Lesz zdobywała w szkołach baletowych. Wokalistka i aktorka jest absolwentką szkoły baletowej w Warszawie.

Polacy królami tańca?
Polacy królami tańca?

Zastanawialiście się kiedyś, skąd nagle w kraju nad Wisłą, wśród Słowian, narodziła się wręcz obsesja na punkcie tańca?

Akademia Tańca Esens
Popularne
Dwa na jeden (2 na 1)
Dwa na jeden (2 na 1)

Dwa na jeden (2 na 1), nazywany też discofoxem, to bardzo proste i jednocześnie uniwersalne kroki taneczne, które pozwalają czuć się swobodnie na wszystkich imprezach.

Zumba - co to takiego? (video)
Zumba - co to takiego? (video)

ZUMBA to mix gorących latynoskich tańców z fitnessem.

Mazur
Mazur

Największą rolę mazur odegrał w czasie rozbiorów, kiedy stał się – obok poloneza – symbolem polskości.